Më në fund alkool për Mbretëreshën Elizabeth, nga çfarë kanë frikë mjekët

schedule21:40 - 15 Tetor, 2021

schedule 21:40 - 15 Tetor, 2021

Ajo pi rrallë në publik, por privatisht, monarkja britanike duket se e shijon pijen e saj, prej vitesh tani.

Martini thuhet se është pija e preferuar e Mbretëreshës Elizabeth, e cila duket se është e detyruar të heqë dorë nga ky zakon i dashur.

Sipas një burimi familjar të cituar nga Vanity Fair, mjekët e Mbretëreshës Elizabeth e kanë ndaluar plotësisht atë të pijë alkool “për të siguruar shëndetin e saj më të mirë të mundshëm në të ardhmen, veçanërisht duke pasur parasysh orarin e ngarkuar në muajt e ardhshëm”.

95-vjeçarja ka shumë detyrime formale përpara saj, si dhe festime të shumta.

Fundi i Martini

“Mjekët i ndaluan mbretëreshës pijen e saj të mbrëmjes, e cila zakonisht është një martini,” zbuloi një mik i familjes për Katie Nicholl të Vanity Fair, duke shpjeguar se nuk ishte një punë e madhe për të pasi ajo nuk ishte një “pije serioze”. Është “një keqardhje në këtë fazë të jetës së saj të detyrohet të ndalojë diçka që i ofron asaj një kënaqësi të caktuar “.

Përveç një martini në mbrëmje, mbretëresha thuhet se ka preferuar një gotë verë të ëmbël me darkën e saj ndërsa sipas burimeve të tjera, për vite me radhë pinte një gotë shampanjë para se të flinte.

Sido që të jetë rasti, është interesante të theksohet se në The Crown, ku anëtarët e familjes mbretërore (pak a shumë) duket se e “thyejnë” rregulloren, mbretëresha duket të jetë shembullore. /abcnews.al