McDonald’s merr vendimin e rëndësishëm, çfarë pritet të ndodh në ditën e funeralit të Mbretëreshës

schedule16:58 - 14 Shtator, 2022

schedule 16:58 - 14 Shtator, 2022

McDonald’s do të mbyllë të gjitha restorantet e tij në Mbretërinë e Bashkuar të hënën më 19 shtator, si shenjë respekti për Mbretëreshën Elizabeth II në ditën e funeralit të saj.

Zinxhiri i dyqaneve ushqimore të shpejta, i cili ka rreth 1,300 pika në Mbretërinë e Bashkuar, tha se të gjitha do të mbylleshin deri në orën 17:00 të pasdites.

Gjithashtu, John Lewis, Waitrose, Asda, Primark dhe një mori biznesesh të tjera kanë thënë tashmë se do të mbyllen në MB të hënën për të shënuar procedurat.

Një zëdhënës i McDonald’s i tha BBC-së se ata morën vendimin për të mbyllur restorantet pasi “duan të lejojnë njerëzit tanë të bëjnë nderimet e tyre në mënyrën që ata zgjedhin”.

Në një deklaratë në Twitter, McDonald’s tha: “Për nder të Mbretëreshës Elizabeth II të HM dhe për të mundësuar të gjithë në McDonald’s të bëjnë nderimet e tyre, restorantet tona në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar do të jenë të mbyllura nga mesnata deri në orën 17:00 të së hënës më 19 shtator”.

Kompania tha se orët e punës dhe shërbimet mund të ndryshojnë pas kësaj kohe, dhe këshilloi klientët që të kontrollojnë përpara se të shkojnë në një nga restorantet e tyre./abcnews.al