Mbreti Charles zbulon statujën e parë të Mbretëreshës që nga vdekja e saj

schedule09:54 - 10 Nëntor, 2022

schedule 09:54 - 10 Nëntor, 2022

Mbreti Charles ka zbuluar një statujë për nënën e tij të dashur në York, e para që është vendosur që nga vdekja e saj.

Skulptura 2 m e lartë u projektua për të festuar jubileun e Platinit të Mbretëreshës së ndjerë dhe u përfundua në gusht, një muaj para se të vdiste.

Duke folur para turmave në York Minster, Mbreti Charles tha se shëmbëlltyra e saj do të “mbikëqyrë” qytetin.

Gjatë ceremonisë në York, Mbreti tha: “Mbretëresha e ndjerë ishte gjithmonë vigjilente për mirëqenien e popullit të saj gjatë jetës së saj.”

“Tani imazhi i saj do të kujdeset për atë që do të bëhet Sheshi i Mbretëreshës Elizabeth për shekujt e ardhshëm.”

Statuja, e cila ndodhet në një kamare në pjesën e përparme perëndimore të Minsterit, thuhet se peshon pothuajse dy ton dhe është bërë nga gur gëlqeror francez lepine.

Dizajni ishte zgjedhur nga monarkja e ndjerë dhe fillimisht do të zbulohej në shtator, por kjo u shty pas vdekjes së mbretëreshës.

Më herët, Kryepeshkopi i Jorkut tha: “Unë mendoj se për Mbretin personalisht do të jetë një kohë trishtimi, sepse kjo është nëna e tij, por gjithashtu është një nder për ne ta presim.”

“Do të jetë një kohë falënderimesh të mëdha, ne kemi shumë për të qenë mirënjohës. Besoj se mbreti i ri Charles ka bërë një fillim shumë mbresëlënës.”

Kjo do të jetë statuja e parë e Mbretëreshës Elizabeth II që do të zbulohet që nga vdekja e saj, dhe ka të ngjarë të jetë e para nga shumë./Abcnews.al/