Mbreti Charles i kërkon Princit Andrew të largohet nga Pallati Buckingham

schedule16:02 - 30 Janar, 2023

schedule 16:02 - 30 Janar, 2023

Mbretëresha Elizabeth i kishte hequr djalit të saj Princit Andrew titujt ushtarakë dhe privilegjet mbretërore pas përfshirjes së tij në skandalin Epstein dhe padisë së ngritur kundër tij për abuzim seksual me një vajzë të mitur, por ajo nuk e kishte ndaluar atë nga ngjarjet familjare.

Andrew, i cili ishte shumë i afërt me nënën e tij dhe ishte ai që e kishte shoqëruar në ceremoninë përkujtimore të Princit Philip, mbajti apartamentin e tij në Pallatin Buckingham, të cilin e mbajti edhe pasi pushoi së qeni anëtar i familjes mbretërore. Sipas raportimeve, e vetmja gjë që kishte mbyllur ishte zyra e tij.

Sipas një artikulli të ri në gazetën The Sun, pavarësisht se Mbreti Charles mund t’i kthejë titujt e tij pas kurorëzimit, ai ka vendosur ta dëbojë atë nga Pallati. “Mbreti e ka bërë të qartë se Pallati Buckingham nuk është vend për Princin Andrew”, raporton gazeta britanike, duke shtuar se “në fillim ai mbylli zyrën e tij vitin e kaluar dhe tani apartamentin e tij”. Sigurisht, Andrew nuk jetonte përgjithmonë në Pallat, por në shtëpinë ku jeton ish-bashkëshortja e tij Sarah Ferguson, shtëpiza mbretërore në Windsor Park që i përkiste mbretëreshës Elizabeth. Pas dëbimit të tij nga Pallati, ai u lejua të qëndronte në Pallatin St.James ku jeton vajza e tij Princesha Beatrice.

Andrew filloi të jetonte në Pallatin në vitet ’80 , ku, sipas raportimeve, ai ishte shumë i rreptë me stafin pasi u kërkonte atyre të rregullonin koleksionin e tij të arushave pelushi çdo ditë. “Andrew i pëlqente të kishte një suitë në Buckingham, ku ai shpesh qëndronte si beqar pas divorcit nga Sarah Ferguson. Ai solli disa gra në shtëpinë e tij, madje edhe modelen Caprice. Një shtëpi në St. Pallati nuk është aq tërheqës për një beqar”, thuhet në raport./abcnews.al