“Mbi 30 cënime ajrore”, Greqia e shqetësuar: Avionët spiunë të Turqisë, “breshëri” shkeljesh

schedule19:50 - 11 Maj, 2021

schedule 19:50 - 11 Maj, 2021

Avionët turq së fundmi kanë kryen katër shkelje të tëjera të rregullave të trafikut ajror të Athinës.

Një “breshëri” e re shkeljesh  të hapësirës ajrore greke u krye nga Forca Ajrore Turke, e cila dërgoi katër aeroplanë spiunë CN-235 mbi Egje .

Avionët turq kryen 30 shkelje të hapësirës ajrore kombëtare greke dhe katër shkelje të rregullave të trafikut ajror në FIR të Athinës .

Avioni turk fluturoi në Egjeun Verilindor, Qendror dhe Juglindor dhe sipas GEETHA në të gjitha rastet u identifikuan dhe përgjuan në përputhje me rregullat ndërkombëtare dhe në përputhje me praktikën e vendosur./abcneës.al/