Mbaruan luftimet, reagon Turqia: Azerbajxhani doli fitimtar

schedule10:03 - 10 Nëntor, 2020

schedule 10:03 - 10 Nëntor, 2020

Turqia tha të martën se marrëveshje për t’i dhënë fund më shumë se një muaji luftimesh në Nagorno-Karabak kishte siguruar fitime të rëndësishme për aleatin e saj të ngushtë Azerbajxhanin në konfliktin me Armeninë.

Marrëveshja, e nënshkruar nga Rusia, Armenia dhe Azerbajxhani, erdhi pas gjashtë javë luftimesh të ashpra. Të Dielën, Azerbajxhani shpalli fitoren në qytetin e dytë më të madh të rajonit.

“Azerbajxhani vëllazëror ka arritur një fitim të rëndësishëm në fushën e betejës dhe tryezës. Unë sinqerisht e përgëzoj këtë sukses të shenjtë, ”tha Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë Mevlut Cavusoglu në Twitter. “Ne do të vazhdojmë të jemi një komb, një frymë me vëllezërit tanë azerë”, shtoi ai.

Turqia ka akuzuar Armeninë për pushtimin e tokave azere dhe premtoi solidaritet të plotë me Azerbajxhanin, me të cilin ka lidhje të ngushta etnike turke.

Sipas marrëveshjes, paqeruajtësit rusë do të vendosen përgjatë vijës së frontit në Nagorno-Karabak dhe korridorin midis rajonit dhe Armenisë. Presidenti azer Ilham Aliyev tha se Turqia do të marrë pjesë gjithashtu në procesin e paqeruajtjes. g.v/abcnews.al