Masat që kanë marrë shtetet në botë për të parandaluar përhapjen e virusit të ri

schedule10:10 - 11 Mars, 2020

schedule 10:10 - 11 Mars, 2020

Vende në të gjithë botën po marrin masa të ndryshme në përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit.

Deri më tani, shumica e rasteve kanë qenë në Kinë – vendet e tjera janë në faza të ndryshme të virusit.

Po çfarë masash janë marë?

1.Kontrolli i aeroporteve

Disa vende po kontrollojnë  në aeroporte dhe qendra t mjete të tjera të transportit .

Shërbimi Publik i Anglisë tha që ata kishin prezantuar “monitorim të zgjeruar” për pasagjerët që vijnë nga vende të tilla si Kina, Irani, Japonia dhe Malajzia por jo kontrollin për temperaturë.

“Këshillat e ekspertëve sugjerojnë që kontrollimi klinik i hyrjeve (për shembull, përmes kontrolleve të temperaturës) do të ishte me një efektivitet shumë të kufizuar dhe zbulonte vetëm një pakicë të vogël të rasteve,” tha ai.

“Kjo ndodh sepse simptomat zakonisht nuk shfaqen deri në pesë ose shtatë ditë, dhe ndonjëherë deri në 14 ditë.”

Aeroportet në Itali kanë kryer kontrolle të temperaturave për pasagjerët që  kanë ardh që nga fillimi i shkurtit, dhe ka edhe teste gjithashtu edhe  në stacionet hekurudhore shkruan BBC

SH.B.A. nuk po lejon shtetasit e huaj të futen në vend që kanë vizituar Kinën ose Iranin në 14 ditët e fundit.

2.Mbyllja e shkollave dhe kolegjeve

Organet arsimore, shkencore dhe kulturore të Kombeve të Bashkuara, Unesco thanë se 14 vende kanë mbyllur shkollat në mbarë vendin, ndërsa 13 të tjera kanë mbyllur vetëm  disa shkolla.

Shkollat ​​janë mbyllur për periudha të ndryshme kohore. Për shembull, Japonia ka kërkuar nga të gjitha shkollat ​​të mbyllen deri në fund të vitit shkollor, që është në fund të marsit.

Italia ka mbyllur të gjitha shkollat ​​e saj deri në 3 Prill.

Spanja ka mbyllur të gjitha shkollat ​​dhe universitetet në rajonin e Madridit.

Në Mbretërinë e Bashkuar dhe Gjermani, një numër relativisht i vogël i shkollave janë mbyllur përkohësisht.

Franca mbylli çerdhet dhe shkollat ​​për 15 ditë deri në  9 Mars në të dy zonat më të prekura nga koronavirusi – Brittany dhe rajoni Oise në veri të Parisit.

3.Anulimi i koncerteve dhe ngjarjeve sportive

Një gamë e ngjarjeve sportive janë anuluar ose kanë luajtur në stadiume boshe.

Ndeshjet Rugby midis Italisë dhe Anglisë dhe midis Francës dhe Irlandës janë shtyrë.

Turneu i tenisit Indian Wells në Kaliforni u anulua.

Në Greqi, qeveria ka njoftuar se të gjitha ngjarjet sportive profesionale për dy javët e ardhshme do të luhen pa spektatorë.

Maratona e Barcelonës është zhvendosur nga 15 mars në 25 tetor.

Liga e Futbollit Italian ka pezulluar të gjitha ndeshjet deri më 3 prill.

Liga e Futbollit Zviceran është mbyllur deri në 23 Mars dhe një mori ndeshjesh të tjera të futbollit, veçanërisht ato midis ekipeve nga vende të ndryshme, janë luajtur pas dyerve të mbyllura.

4.Mbyllja e muzeve dhe vendeve turistike

 

Disa nga vendet turistike më të famshme të vizitorëve në botë janë mbyllur ,një pjesë tjetër  u kanë thënë vizitorëve të minimizojnë kontaktin e ngushtë me njëri-tjetrin.

Disney në Shanghai t u rihap të hënën pjesërsisht,  pasi u mbyll për më shumë se një muaj. Por Disneyland-i i Hong Kongut mbetet i mbyllur ashtu si edhe parqet  Disney në Japoni.

Muzetë janë mbyllur edhe në vendet e tjera të Azisë.

Ka pasur gjithashtu mbyllje të përkohshme të vendeve turistike në të gjithë Italinë nën kufizimet e shpallura nga qeveria deri më datë 3 prill.

Në Francë, muzeu Louvre në Paris u mbyll në fillim të  marsit për shkak të frikës së stafit për përhapjen e mundshme të virusit. Tani është rihapur, por po u kërkon vizitorëve të mos vijnë nëse nuk  ndihen mirë ose kanë udhëtuar nga një zonë e infektuar.

Kulla Eiffel po u kërkon vizitorëve të përdorin vetëm kartat bankare për të paguar ose blerë bileta në internet. Disneyland Paris mbetet i hapur, megjithëse një anëtar i stafit atje testoi pozitiv për koronavirus gjatë fundjavës.

Arabia Saudite ndaloi përkohësisht hyrjen e pelegrinëve që dëshirojnë të vizitojnë vendet e shenjta, dhe Iraku vendosi kufizime për hyrjen në vendet fetare.

5.Vendosja e zonave nën karantinë

 

Kufizimi i lëvizjes është masa tjetër që disa vende po përpiqen të realizojnë duke parë shembullin e Kinës ku kishte kufizime në shkallë të gjerë.

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka urdhëruar njerëzit të qëndrojnë në shtëpi dhe të kërkojnë leje për udhëtime thelbësore.

Do të ketë kontrolle në rrugë, në aeroporte dhe stacione hekurudhore.

Këto masa sapo kanë hyrë në fuqi, kështu që është herët të thuhet se sa efektive mund të jenë ato.

Irani ka kufizuar udhëtimet midis qyteteve të mëdha, me ndalimin e hyrjes së jorezidentëve. Por qeveria nuk e ka mbyllur qytetin e shenjtë të Qom, i cili ishte një nga vendet më të goditura nga virusi.

Nënkryetari i parlamentit, Masoud Pezeshkian i cili është vetë mjek, tha: “Nëse unë do të isha ministër i shëndetësisë, unë do ta kisha karantinuar Qom që ditën e parë”.

Të martën, Irani raportoi 54 vdekje në 24 orët e fundit – numri më i lartë për një ditë të vetme që prej fillimit të shpërthimit të koronavirusit atje.

Në Korenë e Jugut, autoritetet kanë karantifikuar dy blloqe apartamentesh në qytetin jugor Daegu, ku janë shënuar tre të katërtat e rasteve në  vend.

Në Korenë e Veriut , qeveria karantinoi 380 të huaj – kryesisht diplomatë në kryeqytetin Pyonyang – për më shumë se një muaj ./abcnews.al