Marca zgjedh futbollistin më të mirë të vitit 2022

schedule11:26 - 1 Janar, 2023

schedule 11:26 - 1 Janar, 2023

Marca ka zgjedhur futbollistin më të mirë të vitit 2022. Prestigjiozia spanjolle zgjodhi Kylian Mbappe.

Fituesi u zgjodh me votim, ku morën pjesë rreth 130 lexues të botimit. Në përballjen finale u ndeshën Mbappe dhe Lionel Messi. 24-vjeçari Kilian ka kaluar shokun e tij të skuadrës, duke marrë 56% të votave të të anketuarve.

Duhet theksuar se vendin e tretë në sondazh e ka zënë pronari i Topit të Artë, Karim Benzema, lojtar  i Real Madridit.

Në vitin 2022, Mbappe bëri 56 paraqitje në të gjitha garat dhe shënoi 56 gola. /G.D abcnews.al/