Mançester Siti mund Totenhemin

20:50 | 20/04/201920:500

Mançester Siti u kthye në krye të renditjes së Premier Ligës pas suksesit ndaj Totenhemit. Skuadra e Pep Guardiolës përballoi presionin pas eliminimit nga Championsi.

Ishte një ndeshje që duhej fituar, dhe kaq.

Nuk vlente mënyra sesi, por pas eliminimit nga Championsi, Mançester Sitit I mbetet vetëm një trofe I madh për të fituar, titulli në Angli, dhe skuadra e Pep Guardiolës nuk gaboi.

Mundi minimalisht me një gol Totenhemin, pikërisht kundërshtarin që e nxorri jashtë Ligës së Kampionëve, duke realizuar një hakmarrje sado të vogël, dhe duke u ngjitur në krye të renditjes së kampionatit.

Fil Foden u bë lojtari më I ri që shënon për Sitin në Premier Ligë, duke qenë i vitlindjes 2000, dhe goli i minutës së katërt doli i mjaftueshëm.

Jo se ndeshja nuk pati çaste emocionuese, madje vendasit i bënë tifozët të vuanin shumë.

Totenhemi nuk u dorëzua, pavarësisht epërsisë së Sitit në zotërimin e topit, duke pasur disa raste për të barazuar.

Son, Dajer apo Lukas Moura patën mundësi të shënonin, por Guardiola u shpëtua nga portieri i tij, braziliani i shkëlqyer Ederson.

Kampionët e Anglisë gjithashtu kishin shanset e tyre, por nervozizmi nuk i lejoi të ishin të qartë e të saktë para portës së Jorisit.

Tensioni u ndje që nga fillimi deri në fund, dhe ishte i natyrshëm për shkak të dështimit të madh në Champions, ku Siti cilësohej favorit.

Të dyja skuadrat patën pretendime për gjyqtarin, duke kërkuar penallti.

Në pjesën e parë ishte radha e vendasit, ndërsa pas pushimit Spërsat protestuan fort, por pa dobi.

Me këtë fitore, Mançester Siti ka 86 pikë ndaj 85 të Liverpulit, tashmë me ndeshje të barabarta, dhe mban kreun e Premier Ligës./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono