Macron: Lufta në Ukrainë po na kthen tragjedinë në histori

schedule20:33 - 2 Mars, 2022

schedule 20:33 - 2 Mars, 2022

Presidenti i Francës, Emanuel Macron e ka cilësuar si një rikthim të tragjedisë në historinë botërore, ndërsa komentonte mbi luftën në Ukrainë, gjatë një interviste televizive.

Ai ka paralajmëruar se trupat ruse po bombardojnë kryeqytetin ukrainas të Kievit dhe shumë refugjatë po ikin në vendet fqinje evropiane.

Ai u bëri thirrje të gjithë shtetasve francezë që të largohen nga Ukraina sa më shpejt të jetë e mundur.

Macron tha se Franca do të vazhdojë të kërkojë një armëpushim për konfliktin, por shtoi se vendi do të vazhdojë të “mbrojë sovranitetin” e Ukrainës.

Si pjesë e përpjekjeve të Francës, presidenti tha se do të vazhdojë të përpiqet të qëndrojë në kontakt me presidentin rus Vladimir Putin.

Pavarësisht se përsëriti se Franca “nuk është në luftë me Rusinë”, Macron paralajmëroi se shumë pjesë të ekonomisë së vendit do të vuajnë si rezultat i pushtimit të Ukrainës dhe ai i ka kërkuar kryeministrit francez të punojë për një plan rimëkëmbjeje ekonomike.

Ai shtoi se disa qindra trupa janë dërguar gjithashtu në Rumani.

“Ne po kthehemi në një tragjedi në histori dhe duhet të përgjigjemi duke marrë vendime historike. Unë kurrë nuk do të ndaloj së mbrojturi ato dhe gjithashtu duke mbrojtur ato vlera. Rroftë republika. Rroftë Franca,” përfundoi Macron. /Abcnews.al