Luftimet Armeni-Azerbajxhan, vriten 100 ushtarë në përleshjet gjatë natës

schedule07:39 - 14 Shtator, 2022

schedule 07:39 - 14 Shtator, 2022

Luftimet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit të hënën mbrëma vranë pothuajse 100 ushtarë.

Kryeministrja e Armenisë, Nikol Pashinyan tha se 49 ushtarë të saj vdiqën në përleshjet gjatë natës, ndërsa ministria e mbrojtjes e Azerbajxhanit tha se 50 ushtarë të saj u vranë gjithashtu.

Vendet fqinje kanë luftuar dy luftëra dhe kanë parë përleshje të rregullta më të vogla prej tre dekadash.

Të martën, Rusia tha se ndërmjetësoi një armëpushim për shpërthimin e fundit.

Armenia fillimisht tha se luftimet ishin qetësuar, në vend që të kishin përfunduar plotësisht. Më vonë, Azerbajxhani tha se kishte përfunduar objektivat e tij pas “provokimeve” nga fqinji i tij.

Në thelb të mosmarrëveshjes është rajoni i Nagorno-Karabakut. Është, sipas kufijve të njohur ndërkombëtarisht, pjesë e Azerbajxhanit, por është e populluar nga armenë etnikë, raporton BBC. 

Ndarja kulturore shtrihet përtej politikës në fe, gjithashtu: Armenia është një vend me shumicë të krishterë, ndërsa Azerbajxhani është kryesisht mysliman.

Të dy vendet ishin pjesë e Bashkimit Sovjetik përpara shpërbërjes së tij në fund të vitit 1991.

Mosmarrëveshja ka çuar në luftë në shkallë të gjerë në vitet 1980 dhe 1990, një luftë gjashtë-javore në 2020 dhe përplasje të vazhdueshme për dekada./Abcnews.al/