Luftëtarët çeçenë i kundërvihen Rusisë për pushtimin e Ukrainës

schedule14:50 - 22 Korrik, 2022

schedule 14:50 - 22 Korrik, 2022

Nga Clare Fitzgerald, War History Online

Menjëherë pas pushtimit rus të Ukrainës në 24 shkurt 2022, Ramzan Kadyrov, lideri i Republikës çeçene, njoftoi se do të dërgonte ushtarë për të luftuar përkrah Rusisë, duke thënë se Presidenti Vladimir Putin “mori vendimin e duhur dhe ne do të zbatojmë urdhrat e tij pavarësisht çdo rrethane.”

Në atë kohë, u raportua se 12,000 luftëtarë ishin mbledhur në sheshin kryesor në kryeqytetin e Çeçenisë, në përgatitje për luftën kundër Ukrainës. Ata që luftojnë me rusët njihen si Kadirovitët, luftëtarë që fillimisht u organizuan së bashku në 1994 për të luftuar kundër Rusisë gjatë luftës së parë çeçene .

Në vitin 2007, lideri i tyre, Akhmad Kadyrov, u vra  duke bërë që Ramzan Kadyrov të merrte kontrollin. Që nga mbërritja në Ukrainë, raportohet se Kadirovitët kanë marrë pjesë në torturimin dhe vrasjen e civilëve të shumtë në dhe rreth Kievit, raporton abcnews.al.

Ndërsa qëndrimi i përgjithshëm i çeçenëve është të mbështesë përpjekjet ruse në Ukrainë, ka nga ata që nuk janë dakord. Të paktën dy batalione ushtarake u janë bashkuar ukrainasve – Batalioni Dzhokhar Dudayev dhe Batalioni Sheikh Mansur – që të dy përfshijnë veteranë që luftuan gjatë trazirave në vitet 1990 dhe 2000.

Në shkurt, Adam Osmayev, udhëheqësi i Batalionit Dzhokhar Dudayev, publikoi një video, duke thënë: “Çeçenët e vërtetë janë pranë jush, duke luftuar me ju, siç kanë bërë në tetë vitet e fundit,” tha ai, duke iu referuar aneksimit të Krimesë nga Rusia në 2014.

Çeçenët kanë thënë në mënyrë të përsëritur se janë më se të etur për të ofruar përvojën e tyre për forcat ukrainase, dhe ndërsa ata nuk mund të ofrojnë armë si fuqitë perëndimore, ata mund të furnizojnë vendin me trupa.

Ai shtoi se ata kanë filluar të bashkëpunojnë me vendasit “për të zbuluar lëvizjet e trupave armike, llojet e armëve, numrin e trupave dhe sasinë e armëve”. Duke folur me NPR, një ushtar çeçen i paidentifikuar tha se ai po luftonte përkrah ukrainasve sepse beson se “e keqja” e Rusisë duhet të shkatërrohet, duke thënë:

“Ne humbëm atdheun tonë. Çfarë kemi për të humbur më? Familja apo fëmijët tanë nuk janë të rëndësishëm kur ne kemi humbur shtëpinë tonë dhe e gjithë bota heshti. Në Rusinë cariste, gjenerali Yermolov na vodhi gjithçka. Por ne  mbijetuam. Stalini vdiq. Putini do të vdesë. Ne do të mbijetojmë”, shtoi ai.

Në një intervistë me The Washington Post , udhëheqësi i një batalioni tha se ai nuk i konsideron më Kadirovitët si çeçenë dhe, në vend të kësaj, i sheh ata si ushtarë rusë.

“Ata filluan të na vrasin të parët,” tha ai. “Ata janë vetëm ushtarë rusë tani. Nuk ka dallim. Ata nuk kanë asnjë lidhje me ne.

Çeçenia ndodhet brenda Kaukazit dhe marrëdhënia e trazuar e vendit me Rusinë ka vazhduar prej dekadash. Pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991, filluan thirrjet për pavarësi, me autonominë që u vendos falë një traktati paqeje gjatë presidencës së Boris Jelcinit.

Megjithatë, traktati u anulua në vitin 1999, kur Putini, i cili atëherë sapo ishte emëruar kryeministër nisi një fushatë ushtarake në Çeçeni.

Kjo nxiti një dekadë dhune në rajon, duke nxitur një përbuzje ndaj Rusisë.

/abcnews.al