“Lufta u provokua nga NATO”, Stoltenberg i përgjigjet Papa Françeskut: Putini është i vetmi përgjegjës

schedule16:39 - 16 Qershor, 2022

schedule 16:39 - 16 Qershor, 2022

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha sot se ndihma ushtarake e NATO-s për Ukrainën nuk është provokim për Rusinë, por mbështetje shtesë për të bërë Ukrainën një shtet të pavarur.

Kur u pyet në lidhje me deklaratën e Papa Françeskut, i cili tha se lufta në Ukrainë është provokuar ose nuk është parandaluar nga aleanca euroatlantike, Stoltenberg tha se “ NATO është një aleancë mbrojtëse dhe se lufta është lufta e presidentit rus, Vladimir Putin”, raporton abcnews.al.

Lexo edhe: Papa Francesku: Lufta ruse në Ukrainë “ndoshta e provokuar” nga NATO

“Kjo është një luftë që ai ka vendosur të bëjë kundër një kombi të pavarur sovran dhe ajo që NATO ka bërë për shumë vite është të mbështesë një komb sovran të pavarur në Evropë, Ukrainën,” tha Stoltenberg në një konferencë shtypi në Bruksel pas një takimi. me ministrat e mbrojtjes, shkruan CNN.

“Ky nuk është një provokim dhe kjo është ajo që ne vazhdojmë të bëjmë”, tha ai.

Është presidenti Putin dhe Moska që janë përgjegjës për këtë agresion brutal kundër një vendi të pavarur”, shtoi ai.

Të martën, gazeta italiane La Stampa botoi fjalët e Papës, në të cilat ai tha “ne nuk kemi parë të gjithë dramën që po shpaloset pas kësaj lufte, e cila ndoshta në një farë mënyre ose u provokua ose nuk u parandalua”.

/abcnews.al/