Lufta në Ukrainë, Zelensky: Perëndimit i mungon uniteti

schedule10:55 - 25 Maj, 2022

schedule 10:55 - 25 Maj, 2022

Në një deklaratë ditën e sotme, duke folur për luftën në Ukrainë, presidenti  i vendit Volodymyr Zelensky tha se Perëndimit i mungon uniteti, sipas The Guardian.

“Uniteti ka të bëjë me armët. Kam një pyetje, a ekziston ky unitet në praktikë? Unë nuk po e shoh. Përparësia jonë më e madhe ndaj Rusisë do të ishte bashkimi”, tha Zelensky.

Ai në veçanti kritikoi Europën, duke thënë se Ukraina është në kontinentin europian dhe se vendi ka nevojë për mbështetjen e një Europe të bashkuar.

A ekziston ky unitet në lidhje me anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO?  

Jo. Pra, a ekziston një Perëndim i bashkuar dhe i fortë? Jo“, përfundoi presidenti ukrainas.

/abcnews.al