Lufta në Ukrainë, SHBA ka dhuruar dyfishin e ndihmës së Europës

schedule12:16 - 11 Tetor, 2022

schedule 12:16 - 11 Tetor, 2022

Shtetet e Bashkuara kanë dhuruar pothuajse dyfishin e ndihmës që Bashkimi Europian ka premtuar në tërësi, sipas të dhënave të reja, shkruan skynews.

Nga 24 janari deri në 3 tetor, SHBA-ja  ka miratuar 52.3 miliardë euro ndihmë për Ukrainën, në krahasim me  29.2 miliardë nga vendet dhe institucionet e BE-së.

Ndërkohë, Mbretëria e Bashkuar ka dhuruar rreth 0.15% deri në 0.25% të PBB-së së saj për të ndihmuar Ukrainën në luftën kundër Rusisë.

/abcnews.al