Lufta në Ukrainë, CIA: Putin mund të shtypë butonin bërthamor

schedule22:45 - 14 Prill, 2022

schedule 22:45 - 14 Prill, 2022

Ndërkohë që lufta vazhdon dhe Rusia nuk ka dhënë rezultate, CIA nuk përjashton mundësinë se Vladimir Putin po bëhet gati për më të paimagjinueshmen.

Të enjten, drejtori i CIA-s Bill Burns theksoi se Shtetet e Bashkuara nuk e shikojnë të pamundur mundësinë që Rusia të përdorë armë taktike bërthamore në Ukrainë.

Burns theksoi se presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqja e vendit janë të dëshpëruar për rrjedhën e luftës. Me këtë në mendje, “askush prej nesh nuk mund ta marrë lehtë kërcënimin e paraqitur nga një rekurs i mundshëm ndaj armëve të rregullta bërthamore ose armëve bërthamore me efikasitet të ulët”, i tha ai Institutit të Teknologjisë në Gjeorgji.

Armët e rregullta bërthamore përdoren në fushën e betejës ose kundër objektivave ushtarake, në krahasim me strategjitë më të fuqishme që synojnë shkatërrimin e zonave të mëdha të vendit armik dhe vrasjen e civilëve. Rusia vlerësohet të ketë rreth 2000 armë taktike që mund të gjuhen nga toka, deti ose ajri.

Megjithatë, Burns theksoi se CIA po monitoron nga afër këtë çështje dhe se deri më tani nuk kanë parë asnjë provë, megjithëse retorika e Kremlinit sugjeron se ajo ka ngritur alarmin.

Ekziston faktori “Vladimir Putin”, i cili duhet të marrë vendimin përfundimtar për përdorimin e armëve bërthamore. Burns shpjegoi se lideri rus është gjithnjë e më i izoluar. Bashkëbiseduesit e tij të pakësuar nuk do të guxonin t’i thoshin “jo”, duke vënë në dyshim gjykimin apo opinionin e tij. /abcnews.al