Lufta në Ukrainë, Blinken: Putini po përpiqet të përçajë NATO-n, nuk do t’ia dalë

schedule19:04 - 30 Nëntor, 2022

schedule 19:04 - 30 Nëntor, 2022

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken tha se Vladimir Putin ka përqendruar agresionin e tij mbi popullatën civile të Ukarinës.

Blinken paralajmëroi se strategjia e fundit e Rusisë për të shenjstruar infrastrukturën politike nuk do t’i përçajë mbështetësit e Ukrainës.

“ Ngrohja, uji, rryma… këto janë qëllimet e reja të Putinit. I godet fort. Ky trajtim brutal i popullit të Ukrainës është barbar ”, tha Blinken në një konferencë shtypi në Bukuresht pas përfundimit të një takimi dy-ditor të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s.

Blinken akuzoi Putinin se po përpiqet të përçajë koalicionin perëndimor dhe ta detyrojë atë të largohet nga Ukraina, duke ngrirë së ftohti, duke lënë të uritur ukrainasit dhe duke rritur kostot e energjisë jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën.

“Kjo strategji nuk ka funksionuar dhe nuk do të funksionojë. Ne do të vazhdojmë t’i tregojmë atij gabim. E dëgjova me zë të lartë dhe qartë nga të gjitha vendet këtu në Bukuresht ”, shtoi ai.

Blinken theksoi se mesazhi më i rëndësishëm nga ky takim i NATO-s ishte se mbështetja e Perëndimit për Ukrainën do të vazhdojë edhe gjatë dimrit të vështirë që po vjen dhe për aq kohë sa të jetë e nevojshme./abcnews.al/