Lituania refuzon të ekstradojë lideren opozitare bjelloruse

schedule07:56 - 6 Mars, 2021

schedule 07:56 - 6 Mars, 2021

Lituania nuk do të u dorëzojë autoriteteve bjelloruse politikanen opozitare Svyatlana Tsikhanouskaya, tha zëvendës Ministri i Jashtëm Mantas Adomenas për Deutsche Ëelle.

“Unë mendoj se lidershipi bjellorus e kupton shumë mirë se çdo kërkesë për ekstradimin e Svyatlana Tsikhanouskaya do të jetë një akt thjesht performues. Lituania nuk ekstradon njerëzit që përballen me përndjekje politike. Minsk e di mirë se cila do të jetë përgjigjja jonë, ”tha ai.

Kur u pyet nëse refuzimi mund të komplikonte më tej marrëdhëniet midis Vilnius dhe Minsk, politikani u përgjigj: “Ambasadori ynë u thirr përsëri për konsultime në tetor, 2020. Lituania aktualisht përfaqësohet në Bjellorusi nga një i ngarkuar për punë. Vështirë se është e mundur të tensionohen më shumë marrëdhëniet zyrtare. ”

Më 2 Mmars, Komiteti bjellorus i Hetimeve tha se dokumentet e nevojshme për të bërë një kërkesë për ekstradimin e Svyatlana Tsikhanouskaya ishin dorëzuar në Zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm. Sipas agjencisë, çështja kundër katër bashkëpunëtorëve të saj u përfundua dhe u dërgua në gjykatë; autoritetet i akuzojnë ata për ‘përgatitje për trazira masive’.

Mijëra bjellorusë, përfshirë edhe dhjetëra gazetarë që kanë mbuluar protestat, janë arrestuar nga autoritet. Disa janë dënuar me burgim dhe qindra të tjerë janë keqtrajtuar në qendrat e ndalimit dhe në rrugë.

Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, Kanadaja dhe shumë shtete të tjera, kanë refuzuar që ta njohin Lukashenkan si lider legjitim të Bjellorusisë dhe e kanë sanksionuar atë dhe zyrtarë të tjerë bjellorusë në përgjigje të “falsifikimit të votave” dhe shtypjes së dhunshme të protestave që janë mbajtur pas zgjedhjeve. /abcnews.al