Ligoraq Riza i jep jetë “Vjeshtës së Xheladin Beut” të Kutelit, në një shfaqje

schedule16:06 - 24 Tetor, 2021

schedule 16:06 - 24 Tetor, 2021

Aktori Ligoraq Riza ndonëse në moshën 70 vjeçare ka vendosur të mos e braktisë skenën, por t’i përkushtohet dramaturgjisë dhe letërsisë shqiptare për t’i shërbyer edhe publikut te ri.

Ai sjell për publikun  “Vjeshtën e Xheladin Beut”,  kjo perlë e letërsisë shqiptare është përshtatur për skenë, për mesazhet aktuale edhe në ditët e sotme.

Kryepersonazhi pa iu dridhur dora është gati të shuajë edhe jetë njerëzish boll të ruajë të paprekura pozitat e tij mbi njerëzit dhe pronat. Degjenerimi i tij shpirtëror dhe moral nuk njeh kufi.

Ai nuk nguron të vrasë edhe vajzat e reja kur mëson se ato presin të bëhen nëna prej tij. Shthurja morale e çon deri ne kufijtë e inçestit, e me pas drejt çmendurisë.

Fundi i Xheladin Beut, vdekja e tij, vjen si një dënim tragjik i pështirë, po sigurisht i merituar për gjithë bëmat e jetës së tij. Shfaqja do vijë sërish në nëntor, e më pas do bej nje tur në teatrot e gjithë Shqipërisë. /Abcnews.al