Ligjvënësit britanikë kundër shtyrjes së Brexit

schedule08:17 - 30 Janar, 2019

schedule 08:17 - 30 Janar, 2019

Ligjvënësit britanikë votuan të martën kundër draftit për të parandaluar një dalje pa marrëveshje nga BE-ja, ndërsa mbështetën propozimin e kryeministres Theresa May, për të kërkuar ndryshime në marrëveshjen me Brukselin. Lëvizja u mundëson atyre që t’i rrëmbejnë kontrollin e negociatave kryeministres, nëse ajo dështon të gjejë gjuhën e përbashkët me BE-në në lidhje me çështjen e kufirit të Irlandës.

Kur kanë mbetur dy muaj nga data e daljes së Mbretërisë së Bashkuar nga Unioni, Parlamenti britanik po përpiqet të gjejë një mënyrë për të çuar përpara votimin e amendamenteve të ndryshme, edhe pse shumica e tyre janë hedhur poshtë. Anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve votuan me 321 vota kundër dhe 298 pro nismës së njohur si “Amendamenti B”, të propozuar nga laburistët, që parashikonte një shtyrje të largimit të Britanisë nëse qeveria nuk siguronte një marrëveshje të re me Brukselin që të jetë e pranueshme edhe nga Parlamenti. Ndërkohë, amendamenti i miratuar i kryeministres May ka kaluar me 16 vota plus./abcnews.al