Libri i ri mbi Donald Trump dhe telefonata urgjente: Jam dakord, ai është i çmendur

schedule23:48 - 14 Shtator, 2021

schedule 23:48 - 14 Shtator, 2021

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm në SHBA, Gjeneral Mark Milley telefonoi fshehurazi homologun e tij kinez për ta siguruar atë se Shtetet e Bashkuara nuk do të sulmonin Kinën. Prapaskenat për gjithçka që ndodhi ditët e kalimit të pushtetit nga Trump te Biden janë publikuar në librin që kanë botuar gazetarët e “Washington Post”, që pritet që të shkaktojë reagime të shumta.

Zyrtari i lartë i Pentagonit ishte aq i shqetësuar për gjendjen mendore të Donald Trump drejt fundit të presidencës republikane, saqë ai fshehurazi ndërmori hapa për të shmangur një luftë me Kinën, sipas librit.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm Gjeneral Mark Milley telefonoi fshehurazi homologun e tij kinez për ta siguruar atë se Shtetet e Bashkuara nuk do të sulmonin Kinën, thonë gazetarët e Washington Post Bob Woodward dhe Robert Costa në librin e tyre.

Sipas fragmenteve të botuara nga gazeta dhe të transmetuar në CNN, gjenerali u kërkoi vartësve të tij të mos i bindeshin një urdhri të mundshëm ekstrem të Trump, veçanërisht në lidhje me përdorimin e armëve bërthamore, pas humbjes së tij në zgjedhjet presidenciale.

Inteligjenca amerikane kishte arritur në përfundimin se Kina po merrte në konsideratë një sulm të afërt amerikan, kështu që shefi i shtabit telefonoi gjeneralin Li Chuocheng dy herë: më 30 tetor, vetëm disa ditë para zgjedhjeve amerikane dhe më 8 janar, pas sulmit të mbështetësve të Trump në Kapitol.

Gjeneral Lee, dua t’ju siguroj se shteti amerikan është i qëndrueshëm dhe gjithçka do të jetë mirë” i tha gjenerali amerikan, sipas librit, i cili bazohet në dëshmitë anonime të rreth 200 zyrtarëve amerikanë. “Ne nuk do t’ju sulmojmë, as nuk do të kryejmë operacione ushtarake kundër jush” e siguroi ai.

Arsyeja për telefonatën e dytë ishte pjesërisht komunikimi telefonik që gjenerali kishte me Kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi, e cila e pyeti se cilat janë masat mbrojtëse për të parandaluar një “president të paqëndrueshëm”. “Ai është i zemëruar. Ju e dini që ai është i çmendur” tha Pelosi, ndërsa gjenerali u përgjigj, “Unë jam dakord me ty për gjithçka“.

Mark Milley gjithashtu thirri dy herë udhëheqjen e shtabit të përgjithshëm për t’u thënë se nëse Trump urdhëronte një sulm bërthamor, ai duhej të ishte informuar paraprakisht. Duke parë në sytë e tyre, ai kërkoi nga të gjithë oficerët që ishin mbledhur të konfirmonin se ata e kishin kuptuar saktë, rrëfejnë Woodward dhe Costa, sipas të cilëve ishte një “betim”.

Milley gjithashtu kërkoi monitorimin e çdo sjellje të Donald Trump. Por ai ishte i bindur se bëri atë që mundi për të “parandaluar një prishje historike në rendin ndërkombëtar, për të shmangur një luftë me Kinën ose të tjerët“./ Abcnews.al