Lëvizjet në merkato në futbollin italian

schedule21:52 - 1 Korrik, 2019

schedule 21:52 - 1 Korrik, 2019

Skuadra e Juventus ka prezantuar blerjen më të re, mesfushorin francez Adrien Rabiot. Kundërpërgjigjet skuadra e Interit me Diego Godin ndërkohë që Milan është shumë pranë zyrtarizimit të mbrojtësit të Real Madrid, Theo Hernandez.

Juventus vazhdon strategjinë e transferimeve me parametra zero. Pas Aron Ramsey, bardhezinjtë kanë zyrtarizuar edhe Adrien Rabiot. Ish-futbollisti i Paris Saint Germain ka kaluar me sukses testet mjekësore dhe më pas ka firmosur autografe për fansat bardhezi. Rabiot nuk zbret në fushën e lojës që prej Janarit të këtij viti pasi nuk pranoi të nënshkruante kontratë të re me kampionët në fuqi të Francës. Kjo nuk e pengoi Juventusin të nënshkruante me 24-vjeçarin dhe mund të rifitojë formën e tij në një kohë shumë të shkurtër. Sipas mediave italiane mësohet se Gianluigi Buffon ka bindur drejtuesit e Juventusit për transferimin e Rabiot për shkak të cilësive që disponon mesfushori i talentuar. Në ditët në vijim pritet edhe zyrtarizimi i mbrojtësit Matias De Ligt.

Kundërpërgjigjet skuadra e Interit që ka prezantuar mbrojtësin Diego Godin. Mbrojtësi uruguaian ka firmosur për tre sezonet e ardhshme për italianët ku do të rreshtohet përkrah Skriniar dhe De Vrij. Në fjalët e tij të para si zikaltër, Godin shprehet tepër entuziast për aventuren e tij të re.

“Zgjodha Interin për projektin ambicioz dhe do të jap më të mirën time. Është një sfidë e re dhe e admiroj futbollin italian. Jam rritur duke ndjekur këtë stil loje pasi në Uruguai e ndjekin shumë Serinë A”, tha Diego goDin.

Pas Diego Godin, Inter ka prezantuar edhe blerjen tjetër. Bëhet fjalë për Valentino Lazaro. Mbrojësi austriak ka kaluar me sukses vizitat mjekësore dhe më pas firmosi për 5 vitet e ardhshme. Lazaro ishte një kërkesë personale e trajnerit Konte që e konsideron futbollistin tepër të rëndësishëm për skemën 3-5-2.

Objektivi tjetër në merkato i skuadrës së Interit, Nikola Barella mbetet ende e paqartë. Presidenti i Kaljarit Tomaso Xhulini ka theksuar se prej 20 ditësh nuk ka asnjë komunikim me drejtuesit e klubit zikaltër dhe tashmë Kaljari ka gjetur akordin me skuadrën e Romës.

Nuk qëndron duarkryq skuadra e Milanit që pritet të zyrtarizojë mbrojtësin e Real Madrid Theo Hernandez. Futbollisti spanjoll ka mbërritur në Milano për të kryer vizitat mjekësore. Mbrojtësi do të vishet kuqezi për shifrën e 20 milionë euro, një përforcim i detyrueshëm për skuadrën italiane./ABC News Albania 24/7