Lebron Xhejms pësoi një tjetër humbje

schedule14:47 - 18 Mars, 2019

schedule 14:47 - 18 Mars, 2019

Lebron Xhejms luajti një tjetër ndeshje të madhe në basketbollin amerikan, por pësoi një tjetër humbje. Numri 1 I botës shënoi 33 pikë për Lejkërsat, por Nju Jorku fitoi në fund

Majkëll Xhordan nuk shkoi dot në plej of vetëm në mbyllje të karrierës, kur ishte 40 vjeç.

Lebron Xhejmsit kjo po I ndodh kur ende është në kulmin e formës, edhe pse 34-vjeçar, siç u kuptua qartë në duelin në “Medison Skuer Garden”.

Numri 1 i basketbollit botëror hodhi një tjetër hap drejt lavdisë, por edhe një tjetër hap prapa për kualifikimin në plej of.

Ylli i Lejkërsave shënoi 33 pikë në 35 minuta lojë, duke kapur edhe 6 topa në tabela, e duke shërbyer 8 pasime për kosh, por as kjo nuk mjaftoi për ekipin nga Kalifornia.

Nju Jork Niks fitoi në Arenën e tij, me rezultatin më të ngushtë të mundshëm, 124-123, dhe Lejkërsat janë thuajse edhe matematikisht të eliminuar nga faza pas sezonit të rregullt.

Rikthimi i talentit të ri, Kajl Kuzma, i dha më shumë potencial ekipit mik, por mungesa në vazhdim e Lonzo Bollit dhe Brandon Ingramit, sërish u ndje.

Të pesë lojtarët e formacionit të Nju Jorkut shënuan më shumë se 10 pikë, Madiei pati 28 dhe Dotson 25.

Ndeshja u duk e humbur për vendasit, kur kalifornianët u shkëputën deri në 11 pikë në minutat e fundit, por përmbysën gjithçka me rezultatin e pjesshëm 13-1.

Momenti vendimtar ishte kur gjuajtja e Lebronit, që mund të kishte dhënë fitoren, u bllokua nga kroati Mario Hezonja në sekondat e fundit.

Kjo ishte një goditje e rëndë për Lejkërsat që kanë bilancin 31 fitore e 39 humbje, tepër larg Klipersave, ndërsa u mundën nga skuadra më e dobët e NBA-së këtë sezon./abcnews.al