Lebron Xhejms edhe më larg plej ofit të NBA-së

schedule22:47 - 5 Mars, 2019

schedule 22:47 - 5 Mars, 2019

Lebron Xhejms është gjithnjë e më larg plej ofit në basketbollin amerikan. Numri 1 i botës pësoi një tjetër humbje, këtë herë në derbin ndaj Klipersave.

U tha se mungesa e komunikimit ishte shkaku.

Gjithsesi, pyetja që vjen pas është se sa kohë ka Los Anxhelos Lejkërs pa harmoninë e duhur, ndërsa erdhi edhe humbja e hidhur në derbi. Sfida në “Stejpëlls Sentër” ndaj rivalit të qytetit, Klipers, ishte një tjetër goditje për shpresat e kalifornianëve dhe të Lebron Xhejmsit që të kualifikohen për në plej ofin e NBA-së.

Klipersat fituan derbin në Los Anxhelos, 113-105, të udhëhequr nga italiani Danilo Galinari që realizoi 23 pikë. Galinari ishte më i miri në një mbrëmje kur plot gjashtë lojtarë të Klipersave shënuan se 10 pikë e më shumë.

Xhejms ishte realizuesi më i mirë i ndeshjes, me 27 pikë, duke kapur edhe 8 topa në tabela e shërbyer 6 asistë, por duke gabuar pesë gjuajtje për tri pikë nga gjashtë që tentoi gjithsej.

Ai u ndihmua nga Rejxhën Rondo, që pati një tripëll dabëll, me 24 pikë, 10 topa në tabela e 12 asistë. Sidoqoftë, Lejkërsat nuk e kaluan dot pengesën, madje kanë humbur 8 nga 12 duelet e fundit të kampionatit.

Me 30 fitore e 34 humbje, është shumë e vështirë të pretendosh, edhe kur ke në përbërje atë që cilësohet ende si basketbollisti më i mirë i botës. Skuadra e tij është në vendin e 10-të në Konferencën Perëndimore, dhe gjithnjë e më larg vendit të 8-të, pozicioni i fundit që të siguron plej ofin./abcnews.al