Le Pen: Italianët kanë votuar për një qeveri sovrane

schedule08:56 - 26 Shtator, 2022

schedule 08:56 - 26 Shtator, 2022

“Populli italian ka vendosur të marrë fatin e tij në dorë duke zgjedhur një qeveri patriotike dhe sovrane”.

Kështu ka deklaruar Marine Le Pen, liderja sovrane e Rassemblement National, për sa i përket zgjedhjeve në Itali, shkruan la repubblica.

“Bravo për Giorgia Meloni dhe Matteo Salvini për rezistencën ndaj kërcënimeve të një Bashkimi Eiropian jodemokratik dhe arrogant për të arritur këtë fitore të madhe!”, shkroi Le Pen në Twitter.

/abcnews.al