Lavrov: Të gjithë do të vuajnë nga lufta totale hibride, fajin e ka Perëndimi

schedule20:39 - 14 Maj, 2022

schedule 20:39 - 14 Maj, 2022

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha sot se Perëndimi ka shpallur një “luftë totale hibride” kundër Rusisë dhe se sipas tij është e vështirë të parashikohet se sa do të zgjasë lufta.

Në një fjalim në ditën e 80-të të pushtimit rus të Ukrainës, Lavrov theksoi sanksionet perëndimore kundër Moskës dhe u përpoq të portretizonte Rusinë si objektivin dhe jo si autorin e një sulmi.

“Perëndimi kolektiv ka shpallur një luftë totale hibride kundër nesh dhe është e vështirë të parashikohet se sa do të zgjasë, por është e qartë se pasojat do t’i ndjejnë të gjithë, pa përjashtim”, tha ministri rus në një deklaratë.

“Ne bëmë gjithçka që mundëm për të shmangur një konfrontim të drejtpërdrejtë, por tani që sfida është përmbushur, ne e kemi pranuar atë. Ne e dimë nga sanksionet: ato kanë ekzistuar gjithmonë në një formë ose në një tjetër”, tha Lavrov.
Përpjekjet e Perëndimit për të izoluar Rusinë janë të destinuara të dështojnë, tha Lavrov, duke theksuar rëndësinë e marrëdhënieve të Rusisë me Kinën, Indinë dhe Algjerinë./abcnews.al/