Lavrov kërkon hetime konkrete për rastin Skripal

schedule13:46 - 5 Prill, 2018

schedule 13:46 - 5 Prill, 2018

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, kërkon nga Britania e Madhe të mos injorojë kërkesat e ligjshme të Rusisë për rastin Skripal. Deklarata është bërë në konferencën e Moskës për sigurinë ndërkombëtare.

Lavrov shtoi se Rusia kërkon të vërtetën dhe një hetim konkret e të përgjegjshëm, te mbështetur në konventën për ndalimin e armëve kimike. Ai theksoi se Londra nuk mund të injorojë kërkesën e Moskës.

Një ditë më parë, Britania e Madhe refuzoi propozimin rus për një hetim të përbashkët rreth helmimit të ish-spiunit rus Skripal dhe vajzës së tij Julia./abcnews.al