Ky është ilaçi i mrekullueshëm i erëzave që parandalon sëmundjet

schedule15:22 - 4 Mars, 2022

schedule 15:22 - 4 Mars, 2022

Kanella është një erëz e njohur. Shumica prej nesh e shtojmë në byrekun me mollë, kafe ose çokollatë të nxehtë… në vend të disa ushqimeve të shijshme me salcë të kuqe. Megjithatë, siç tregojnë shumë studime, ka disa arsye për të shtuar kanellë në çdo gjë që gjejmë.

Në veçanti, studimet kanë arritur në përfundimin se përfshirja e kanellës në dietë mund të përmirësojë shëndetin e përgjithshëm. Përveç faktit që padyshim do t’i shtojë shije. Kanella është e pasur me kalcium, fibra, hekur, flavanole dhe mangan, disa nga antioksidantët më të fuqishëm.

Kanella përmirëson funksionin e trurit

Era e kanellës është treguar se përmirëson funksionin njohës të trurit, ndërsa marrja e saj në përgjithësi përmirëson funksionin e kompjuterit të trupit të njeriut. Kanella gjithashtu ndihmon në rritjen e kujtesës, përqendrimit dhe zvogëlon shanset e zhvillimit të Alzheimerit. Gjithashtu, konsumimi i pak kanelle çdo ditë ndihmon në luftimin e depresionit dhe parandalimin e dhimbjeve të kokës.

Kanella është e mirë për zemrën

Rritja e dietës me kanellë ndihmon në uljen e efekteve negative të konsumimit të vakteve me yndyrë.

Kanella ndihmon në humbjen e peshës

Një dietë e ekuilibruar e kombinuar me stërvitje siç dihet mund të çojë në humbje peshe. Nëse dikush përmirëson dietën e tij me kanellë, rezultatet do të jenë më spektakolare. Kjo sepse kanella ndihmon në rritjen e metabolizmit dhe rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak, i cili luan një rol kyç në humbjen e peshës.

Kanella përmirëson shëndetin e zorrëve tuaja

Kanella parandalon dispepsi, sindromën e zorrës së irrituar, refluksin gastroezofageal, diarrenë.

Kanella ndihmon në parandalimin e kancerit

Kanella ndihmon në parandalimin e rritjes dhe përhapjes së qelizave kancerogjene. Qelizat e kancerit ushqehen me glukozë dhe injorojnë sinjalet metabolike. Kjo është pikërisht arsyeja pse duhet të ketë kontroll mbi nivelet e sheqerit në gjak. Kanella, siç përshkruhet më sipër, ndihmon.

Kanella ndihmon në ndryshimin e humorit

Kanella është një burim i mirë i magnezit që ndihmon në ndryshimin e humorit dhe parandalimin e ngërçeve. Përveç kësaj, ai përmban një substancë që ndihmon në rregullimin e hormoneve.

Kanella është e mirë për mishrat e dhëmbëve

Kanella është një nga përbërësit më të njohur në shpëlarjet e gojës dhe ëmbëlsirat sepse ka veti antibakteriale dhe ndihmon në mbrojtjen e mishrave të dhëmbëve dhe dhëmbëve. Gjithashtu përmirëson frymëmarrjen.

Kanella është e mirë për lëkurën

Për shkak të vetive të saj antibakteriale, kanella ndihmon në lehtësimin e kruajtjes dhe skuqjes së lëkurës. Gjithashtu ndihmon në luftimin e akneve dhe për shkak të nxehtësisë natyrale që prodhon, mund të përdoret edhe në masazh, duke ndihmuar në lehtësimin e dhimbjeve të muskujve dhe kyçeve./abcnews.al