Ky është djathi që ka “sekrete të fshehura” për shëndetin

schedule09:54 - 28 Korrik, 2022

schedule 09:54 - 28 Korrik, 2022

Djathi, cilido qoftë lloji i tij, është një ushqim i preferuar në mbarë botën. Përveç shijes, megjithatë, hulumtimet përkatëse kanë treguar se ekziston një djathë, veçanërisht i dobishëm për organizmin. Më konkretisht, sipas kërkimeve franceze dhe britanike, ky djath ka “sekrete të fshehura” për shëndetin dhe jetëgjatësinë pavarësisht se është i pasur me yndyrë dhe kripë.

Ata gjithashtu raportojnë se ka veti anti-inflamatore që mund të dëshmojnë shpëtimin e jetës kundër sëmundjeve të zemrës dhe madje mund të luftojnë celulitin! Për cilin bëhet fjalë?

Roquefort i famshëm! Është një nga djathrat më të famshëm francezë, i prodhuar nga qumështi i deleve dhe i pjekur në shpella natyrore./abcnews.al