Kush është gruaja e parë presidente në historinë e Greqisë?

11:04 | 22/01/202011:040

Katerina Sakelaropulu, 63 vjeç, prej më pak se një vit është presidente e Këshillit të Shtetit, Gjykatën më të lartë Administrative Greke. Para votimit të saj në parlament, dy partitë e opozitës së qendrës së majtë deklaruan mbështetjen e tyre për emërimin e saj.

Në Greqi numri i grave që mbajnë poste të larta në politikë është historikisht shumë i vogël. Në qeverinë aktuale greke, vetëm një ministri nga 18 drejtohet nga një grua. Edhe në Greqi roli i presidentit, me një mandat pesë vjeçar është ceremonial dhe në rolin e përfaqësimit të unitetit të vendit.

E lindur në Selanik në 1956-ën nga një familje me origjinë nga Ksanti në veri lindje, ajo ka studiuar për drejtësi në universitetin e Athinës për t’u specializuar më pas në të Drejtën Publike në Paris. Në mes të viteve 80 ajo u pranua në Këshillin e Shtetit dhe u bë këshilltare në vitin 2000.

Në tetor të 2015-ës, u emërua zv/presidente e këtij Këshilli. Në tetor të 2018-ës ishte qeveria e drejtuar në atë kohë nga Syriza që e propozoi për postin e presidentes së Këshillit të Shtetit, për shkak të ndjeshmërisë së saj në tema si liria shoqërore, të drejtat e minoritetit dhe të refugjatëve. Duke thyer në këtë rast dhe traditën që shihte në këtë post vetëm burra, ajo u zgjodh në mënyrë unanime. Katerina Sakellaropulu është tifoze e skuadrës së futbollit Aris Selanik./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono