Kush është Elvis Malaj, shqiptari në garë për çmimin “Strega” në Itali

schedule11:05 - 30 Qershor, 2020

schedule 11:05 - 30 Qershor, 2020

Kandidat për çmimin e famshëm letrar “Strega”në Itali, është edhe autori shqiptar Elvis Malaj.

Kryeredaktorja e Shtëpisë Botuese Pegi, Aida Baro, tregon se, synon këtë çmim të rëndësishëm për një shkrimtarin Elvis Malaj, i cili shkruan në italisht, sjell tregime që e mbajnë atë të lidhur me identitetin e tij me origjinën shqiptare, duke u bërë element dallues në një vend si Italia.

Elvis Malaj, ka lindur në Malësinë e Madhe më 1990, në moshën 15 vjeçare u zhvendos në Itali ku ai jeton dhe punon.

Malaj përfundoi romanin e tij të parë “Mare e Rottondo” (Deti është i rrumbullakët).

Zgjidhen 12 autorët më të mirë, për edicionin e 12 të dhënies së çmimit të famshëm letrar “Strega”në Itali./abcnews.al