Kurdët tërhiqen nga pozicionet në kufi me Turqinë

schedule10:21 - 21 October, 2019

schedule10:21 - 21 October, 2019

Trupat kurde kanë filluar të tërhiqen nga qytetet në kufi me Turqinë pas marrëveshjes për një armëpushim 120 orë të arritur mes presidentit Erdogan dhe Zv.Presidentit amerikan Mike Pence pak ditë më parë.

Sipas marrëveshjes forcat kurde duhet të tërhiqen nga disa qytete në kufi me Turqine, boshllëk që do të mbushet nga forcat e Asadit dhe policia ushtarake ruse, të cilat nuk do të lejojnë përplasjen e drejtpërdrejt të ushtrisë turke dhe forcave kurde në këtë zonë.

Qendra siriane e Mbikqyrjes sё tё Drejtave tё Njeriut njofton, se rreth 500 luftёtarё SDF janё tёrhequr nga Ras al-Ain, një qytet vetëm pak metra larg kufirit turk.

Ndërkohë, nga të dyja palët ka patur akuza për shkelje të armëpushimit. Kurdët kanë akuzuar ushtrinë turke se ka vazhduar sulmet përmes saj dhe grupeve xhihadiste, ndërsa ushtria turke deklaroi se po e respekton marrëveshjen pavarësisht sulmeve të vazhdueshme nga SDF.

Turqia nisi mё 9 tetor një ofensivë ushtarake nё Veri tё Sirisё për tё luftuar, sipas tyre, njёsitё kurde tё milicёve YPG dhe pёr t’i larguar ata nga kufiri. Turqia i konsideron ata si terroristё.

Ky veprim irritoi mjaft SHBA-të, të cilat i vendosën ultimatum Turqisë që të ndërpriste sulmin ose do të fillonte identifikimin e pasurive të presidentit Erdogan dhe familjes së tij në bankat perëndimore. /abcnews.al