Kur do të zhduket COVID? Trondit mjeku grek: Prindërit kanë vetëm një zgjidhje për fëmijët

schedule22:35 - 17 Shtator, 2021

schedule 22:35 - 17 Shtator, 2021

Profesori grek i Sëmundjeve Infektive Nikos Sypsas u shfaq pesimist për mundësinë e rritjes së përqindjes së mbulimit të vaksinimit kur u pyet për murin e imunitetit, i cili aktualisht është pak më shumë se 60% në vendin fqinj. Ai tha se vlerëson se nuk do të kalojë 65% dhe se dilema është nëse do të vaksinohemi apo jo.

Virusi nuk do të ketë vend verën e ardhshme, pasi të gjithë ose do të jenë të sëmurë ose të vaksinuar dhe kështu kanë fituar një lloj imuniteti” tha ai, kur u pyet për të vlerësuar kur do të përfundojë pandemia.

Pandemitë nuk zgjasin më shumë se tre vjet” tha ai, duke shtuar se “do të ketë një shpërthim deri në Krishtlindje, pastaj do të ketë një përshkallëzim gradual nga Pashkët e tutje dhe pastaj ne do t’i kthehemi normalitetit”.

Ai, natyrisht, foli për përhapjen e shpejtë të mutacionit Delta, duke vënë në dukje se të gjithë fëmijët e pavaksinuar do të sëmuren deri në Krishtlindje. “Mund të mos dihet se çfarë do të ndodhë me vaksinën pas dhjetë vjetësh, por dihet se çfarë do të ndodhë nëse një fëmijë infektohet me virusin.

Ne e dimë që tani ka shumë referenca në literaturë për fëmijët që kanë “covid të gjatë”, domethënë komplikime afatgjata nga koronavirusi, të tilla si lodhje ekstreme, depresion, çrregullime në organe të ndryshme si mushkëri, zemër”, tha ai dhe shtoi “Prindërit në këtë kontekst do të duhet të krahasojnë dy rreziqe dhe të marrin një vendim: rrezikun nga vaksina që është pafundësi dhe rrezikun nga covid” theksoi ai.

Ai theksoi se problemi qëndron në faktin se fëmijët dhe të rinjtë mund ta transmetojnë virusin tek të pavaksinuarit mbi moshën 50 vjeç dhe frika e madhe është se këta njerëz rrezikojnë të shtrohen në spital.

Ata që hezitojnë për vaksinën duhet të kuptojnë se në dy deri në tre muajt e ardhshëm, të gjithë ne ose do të vaksinohemi ose do të sëmuremi” tha Marios Themistokleous, sekretar i përgjithshëm i Kujdesit Shëndetësor Parësor në Greqi./ Abcnews.al