Kur do të shfaqet Camilla me diademë për herë të parë pas vdekjes së Mbretëreshës?

schedule13:58 - 3 Tetor, 2022

schedule 13:58 - 3 Tetor, 2022

Mbreti Charles ka njoftuar se do të mirëpresë presidentin e Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa, së bashku me Zonjën e Parë, Tshepo Motsepe, në Pallatin Buckingham muajin e ardhshëm.

Kjo do të jetë vizita e parë zyrtare e Charles si mbreti i ri që nga vdekja e Mbretëreshës Elizabeth. Monarku i ri do të mirëpresë çiftin presidencial të Afrikës së Jugut të martën, më 24 nëntor 2022.

Mbreti Charles III e ka vizituar Afrikën e Jugut shumë herë që nga vizita e tij e parë në vend dhe në qytete të tilla si Pretoria, Johannesburg, Durban dhe Cape Town në 1997.

 Kur do të vendosë një diademë gruaja mbretërore Camilla?

Udhëtimi i tij i fundit në Mbretin Charles III në Afrikën e Jugut ishte në vitin 2011. Ai vizitoi vendin me Camillë dhe foli për ndryshimet klimatike në Universitetin e Cape Town dhe Fondacionin Nelson Madela. Mbreti Charles ishte madje i pranishëm në funeralin e Mandelës në 2013.

Në vitin 2010, Mbretëresha e ndjerë Elizabeth mirëpriti Presidentin e Afrikës së Jugut Jacob Zuma gjatë vizitës së tij në MB. Në atë kohë, Princi Charles dhe Dukesha e Cornwall, Camilla kishin marrë pjesë në darkën zyrtare që ishte zhvilluar në Pallatin Buckingham. Camilla është parë e veshur me ikonën Greville Tiara dhe pritet të veshë një diademë për herë të parë që nga vdekja e Mbretëreshës gjatë vizitës së ardhshme të çiftit presidencial të Afrikës së Jugut.

Edhe pse nuk ka informacione të mëtejshme në lidhje me vizitën, ka shumë të ngjarë që në darkë të marrin pjesë edhe anëtarë të tjerë të familjes mbretërore britanike, si Princesha dhe Princi i Uellsit. Në fakt, ajo pritet të shfaqet edhe me diademë krahas bashkëshortes mbretërore, Camilla dhe Catherine Middleton, për herë të parë, si Princesha e Uellsit. Nuk dihet gjithashtu se cilën diademë do të zgjedhë Kate Middleton, por ka të ngjarë që ajo të veshë ose diademën me lule Lotus ose Tiara-n Lover’s Knot e cila është një nga të preferuarat e saj./abcnews.al