Kultivonin bimë narkotike, kapet 45 vjeçari dhe shpallet në kërkim kryeplaku në Berat

schedule09:33 - 5 Korrik, 2020

schedule 09:33 - 5 Korrik, 2020

Policia e Beratit ka vënë në pranga një person dhe ka shpallur në kërkim një kryeplak nën akuzën e trafikimit të lëndëve narkotike.

Sipas uniformave blu është arrestuan në flagrancë autorin e dyshuar të kultivimit të bimëve narkotike, shtetasin R.V.,  45 vjeç, banues në Gjoroven, u proçedua në gjendje të lirë shtetasi K.B., 31 vjeç, banues në Uznovë me detyrë inxhinier pyjesh për veprën penale ” Shpërdorim detyre” dhe u shpall në kërkim kryeplaku i fshatit, shtetasi I.Sh., 33 vjeç,  banues në Gjoroven.

Njoftimi i policisë:

Evidentohet dhe goditet një tjetër tentativë për  kultivim të bimëve narkotike.

Vihet në pranga autori i dyshuar, proçedohet në gjendje të lirë inxhinieri i pyjeve, si dhe shpallet në kërkim kryeplaku i fshatit

Shërbimet e Policisë Berat, në vijim të kontrollit të pandërprerë të territorit, me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e atyre personave që tentojnë të kultivojnë bimë narkotike, kanë konstatuar të kultivuara në një zonë të pyllëzuar midis fshatrave Gjoroven dhe Veleshnje disa fidanë kanabis

Në përfundim të veprimeve të para hetimore, specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Berat, arrestuan në flagrancë autorin e dyshuar të kultivimit të bimëve narkotike, shtetasin R.V.,  45 vjeç, banues në Gjoroven.

Gjithashtu u proçedua në gjendje të lirë shtetasi K.B., 31 vjeç, banues në Uznovë me detyrë inxhinier pyjesh për veprën penale ” Shpërdorim detyre” dhe u shpall në kërkim kryeplaku i fshatit, shtetasi I.Sh., 33 vjeç,  banues në Gjoroven për veprën penale ” Mos kallëzim krimi” dhe “Shpërdorim detyre”.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Berat  për veprime tëmmëtejshme./abcnews.al