Kuleba: Të mbijetuarit e Stalinit, nuk duhet të dorëzohen sot

schedule15:38 - 26 Nëntor, 2022

schedule 15:38 - 26 Nëntor, 2022

“Nëntëdhjetë vite më parë, Stalini përdori urinë si armë duke vrarë miliona ukrainas. Ndizni një qiri sonte për të përkujtuar viktimat e gjenocidit të Holodomorit të viteve 1932-1933 dhe urisë masive të 1921-1922 dhe 1946-1947.

“Ne mbijetuam atëherë dhe fituam. Mos u dorëzoni,” tha Ministri i Jashtëm ukrainas Dmitro Kuleba në një postim në Twitter , duke përkujtuar Holodomorin.

Lexo edhe: Zelensky: Dikur donin të na linin të vdisnim nga uria, sot nga i ftohti

“Ukrainasit kanë kaluar gjëra të tmerrshme. Dhe pavarësisht gjithçkaje, ata kanë ruajtur aftësinë për të mos u nënshtruar dhe dashurinë e tyre për lirinë. Dikur donin të na shkatërronin duke përdorur urinë si armë, tani me errësirë ​​dhe të ftohtë.

Do ta mposhtim përsëri vdekjen.”

Kështu ka deklaruar presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një mesazh në Telegram me rastin e përkujtimit të Holodomorit.

/abcnews.al