Kryeministri i Hungarisë vizitë në Shtëpinë e Bardhë

schedule10:50 - 8 Maj, 2019

schedule 10:50 - 8 Maj, 2019

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, do të presë javën e ardhshme në Shtëpinë e Bardhë kryeministrin e Hungarisë, Viktor Orban. Takimi do të zhvillohet më 13 Maj. Në njoftimin zyrtar të shtëpisë së bardhë thuhet ndër të tjera se presidenti amerikan dhe kryeministri hungarez do të diskutojnë mënyrat për të thelluar bashkëpunimin në një seri çështjesh, përfshirë tregtinë, energjinë dhe sigurinë kibernetike. Orban shpesh është përplasur me Bashkimin Evropian për fushatat e tij kundër emigrantëve dhe për reformat në gjyqësor./ABC News Albania 24/7