Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve Baba Mondi vizitë historike në Bukuresht

schedule16:21 - 3 Korrik, 2022

schedule 16:21 - 3 Korrik, 2022

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve Haxhi Dede Edmond Brahimaj ka zhvilluar një vizitë  historike në Rumani.

Takimi i parë i Baba Mondit ishte me Shoqatën Lidhja e Shqiptarëve të Rumanisë, ku u prit nga drejtuesit e saj: deputetit të Parlamentit të Rumanisë, Bogdan-Alin Stoica, nga Dr. Luan Topçiu dhe nga drejtori ekzekutiv Radu Savulescu, me ftesë të të cilëve u mundësua kjo vizitë.

Udhëheqësi shpirtëror i bektashinjve u prit nga Kisha Luterane: Peshkopi Vikar Daniel Zikeli

Nuk kanë munguar as pritjet në kishën katolike e ortodokse të Bukureshtit, nga klerikë të lartë.

Ata kanë vlerësuar rolin e bektashinjve në dialogun ndërfetar në Shqipëri një kohë që bota po përballet konflikte të dhunshme.

Kjo vizitë ka si qëllim fuqizimin e dialogut fetar mes religjioneve dhe mbështet paqen në rajon e sot ne bote

Gjatë vizitës katër ditore Kryegjyshi Haxhi Dede Baba Edmond Brahimaj vizitoi  bustin e poetit kombëtar Naim Frashëri në parkun Herastrau në Bukuresht, busti i patriotit të madh dhe intelektualit Ibrahim Themo në qytetin e Medgidia-s, atë të  Ismail Qemalit, kryeministri i parë i shtetit shqiptar, para hotelit Continental. Një tjetër ndalesë e rëndëishme ishte edhe vizita në Kishën Protestante Luterane në Bukuresht ku ndodhet dhe varri i Princ Vidit.