Kryebashkiaku ukrainas që u lirua nga robëria ruse merr pjesë në meshën e Pashkëve në Vatikan

schedule21:38 - 17 Prill, 2022

schedule 21:38 - 17 Prill, 2022

Kryetari i Bashkisë së Melitopolit Ivan Fedorov dhe tre ligjvënës të tjerë ukrainas morën pjesë në meshën e Vigjiljes së Pashkëve të Papa Françeskut në Bazilikën e Shën Pjetrit në qytetin e Vatikanit.

Vatikani tha se Papa u takua privatisht me delegacionin ukrainas përpara meshës.

Fedorov u arrestua nga forcat ruse muajin e kaluar, por u lirua më vonë në një shkëmbim të burgosurish. Qyteti i tij mbetet nën pushtimin rus.

“Në këtë errësirë ​​lufte, në mizori, ne të gjithë po lutemi për ju dhe me ju këtë natë. Ne lutemi për të gjitha vuajtjet.  Mund t’ju ofrojmë vetëm shoqërinë tonë, lutjen tonë”, tha Papa Françesku.  /abcnews.al