Kriza ushqimore globale, Blinken bisedon me homologun e tij ukrainas

schedule15:42 - 24 Maj, 2022

schedule 15:42 - 24 Maj, 2022

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken bisedoi të martën me homologun e tij ukrainas Dmytro Kuleba dhe diskutoi diplomacinë dhe mënyrat e mundshme për të eksportuar grurin ukrainas jashtë vendit, sipas një deklarate nga Departamenti i Shtetit të SHBA-së, shkruan CNN.

“Sekretari vuri në dukje se kriza globale e sigurisë ushqimore që rezulton nga lufta brutale e Putin kërkon një përgjigje globale dhe ata diskutuan mjetet e mundshme për të eksportuar grurin e Ukrainës në tregjet ndërkombëtare,” tha në  një deklaratë zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price.

“Sekretari nënvizoi sërish mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës përballë agresionit të Moskës”, sipas Price.

/abcnews.al