Kritika dhe akuza të ashpra ndaj Albin Kurtit pas heqjes se kushtezuar te takses

22:46 | 28/02/202022:460

Paralajmërimi i kryeministrit Kurti për heqjen pjesërisht të taksës javën e ardhshme  ka shënuar edhe përcarjen e parë ndërmjet partnerëve të koalicionit qeverisës.

LDK-ja e ka kuptuar këtë qëndrim të Kurtit në konferencën për media që ka mbajtur ai të enjten pasdite.

Menjehrë sot janë mbledhur disa zyrtarë të LDK-së bashkë me kryetarin e partisë në zyrat e Grupit Parlamentar të kësaj partie. Kjo parti nuk do që taksa të hiqet pjesërisht dhe nuk do dëmtimin e raporteve me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Mustafa bashkë me kryetaren e parlamentit Vjosa Osmani më pas janë takuar me kryeministrin Kurti por pa praninë e mediave.

Gjatë ditës kryeministri Kurti gjithashtu ka kërkuar takim me kreun e AAK-së, ish kryeministrin Ramush Haradinaj pork y I fundit ka refuzuar.

Ndërkohë në mbledhjen e kryesisë është marrë vendim që me kërkesë të 41 deputetëve të opozitës të mbahet seancë e jashtëzakonshme për të diskutuar për paralajmërimin e Kurtit për heqjen e pjesërishme të taksës.

Derisa nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës presidenti Hashim Thaci ka kërkuar nga qeveria Kurti heqjen e tërësishme të taksës.

Kokëfortësia dhe mungesa e veprimeve dhe vendimeve të mencura e ka thelluar izolimin e Kosovës. Hezitimi eventual për vendime të shpejta, të mençura, të plota e jo të pjesshme është i panevojshëm, sepse këto vendime janë rruga e vetme për t’i arritur qëllimet tona shtetërore dhe strategjike” ka shkruar Thaci në Facebook.

Edhe të dërguarit  special i Presidentit amerikan, për Dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell nuk i ka pëlqyer idea e fundit e kryeministrit Kurti për heqjen e pjesërishme të taksës 100% ndaj mallrave serbe.

”Ne nuk e mbështesim heqjen me kushte të masës nga kryeministri Kurti. Pozicioni ynë është mjaft i qartë: tarifat duhet të bien plotësisht. Kurti është duke bërë një gabim serioz – dhe kjo u bë e qartë për Presidentin Thaçi në Shtëpinë e Bardhë”, ka shkruar Grenell në Tëitter.

Ndërkohë zyra e përfaqësuesit të lartë për politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së e ka quajtur hap pozitiv të Kurtit qëndrimin për heqjen graduale të taksës ndaj produkteve serbe.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono