Kristen Stewart tregon problemin shëndetësor me të cilin u përball, kur po luante Princeshë Dianën

schedule18:57 - 16 Tetor, 2021

schedule 18:57 - 16 Tetor, 2021

Filmi i Pablo Larrain, Spencer, është gati për t’u shfaqur dhe Kristen Stewart do të bëhet aktorja e radhës që do të interpretojë Princeshën Diana, një nga personazhet e preferuar të kulturës pop, e cila e ka zhvendosur jetën e saj disa herë në ekranin e madh dhe të vogël, por edhe në teatër.

Me shpalljen e Kristen Stewart si ajo që do të merrte rolin e Dianës në Spencer, kritikët ishin mesatarisht optimistë.  Aktorja punoi shumë dhe në plan të parë duket se ia doli mbanë.

Pesha e pritjeve të publikut dhe kritikëve, të cilët mezi prisnin se si një grua nga Los Anxhelosi do të ishte në gjendje të portretizonte princeshën britanike të njerëzve me një pamje të trishtuar, kishte çmimin e saj për shëndetin e Kristen Stewart.

Kristen Stewart foli për BBC News dhe zbuloi se kur u thirr për të luajtur Dianën ajo duhej të përballej me shumë stres. Edhe stresi në rastin e saj u manifestua edhe fizikisht.  “Isha shumë nervoze, vërtet po pengohesha derisa filluam,” zbuloi Kristen Stewart.

Për të përballuar stresin e saj, Kristen Stewart vendosi të përgatitet sa më mirë që mundet. Ajo lexoi biografi, pa dokumentarë, por edhe kurorën dhe u përqëndrua në lëvizjet e kokës së Dianës për t’i dhënë rolit të saj një ndjenjë “ndershmërie naive” siç e tha ajo.

“Kam lexuar gjithçka, kam kërkuar çdo fotografi, kam marrë pjesë në çdo intervistë që kam gjetur. Unë pashë Kurorën, vura re çdo qasje dhe çdo interpretim. Unë u përpoqa ta thith atë në një nivel emocional dhe të përgjithshëm dhe më pas i besova procesit dhe prita që të shfaqet. Unë mendoj se mënyra për ta justifikuar atë është të lejosh që ajo të jetë spontane. Çfarëdo që pashë që përfshinte atë, qoftë një intervistë apo një fotografi e saj, gjithmonë nxirrte ndjenjën e të papriturës. “Sikur nuk e dini se çfarë do të bëjë ajo”, vuri në dukje aktorja në BBC News.

Ishte ky përkushtim që e bëri atë të ndihej i mëshirshëm për Dianën që të ndante në thellësi traumën që mbante brenda saj, siç shpjegoi ajo në të njëjtën intervistë. “Filmi ishte një përvojë surreale. Unë mendoj se kur kalon një traumë kaq ekstreme në jetën tënde, ka raste kur ndihesh i çmendur. “Asnjëherë nuk u ndjeva se Diana po i humbte ato,” tha ai për filmin. “Ka raste kur nuk pajtoheni me atë që komunikohet dhe kjo është arsyeja pse, për shkak të kësaj heshtjeje, ndiheni të bllokuar në kokën tuaj. “Edhe ajo foli për këtë,” shtoi Kristen Stewart.

Premiera Spencer do të shfaqet në Mbretërinë e Bashkuar më 5 nëntor 2021. Kristen Stewart do të luajë bashkë me Sally Hawkins (The Shape of Water), Timothy Spall (Harry Potter), Jack Farthing (The Lost Daughter) dhe Sean Harris (The Green Knight)./abcnews.al