Krimi në Greqi, prokurori: Babis e paramendoi vrasjen e gruas në detaje, u përpoq të fajësojë të tjerët

schedule15:01 - 11 Nëntor, 2021

schedule 15:01 - 11 Nëntor, 2021

Prokurori grek George Noulis kërkohet të rëndohet pozita e pilotit të pilotit Babis Anagnostopoulos i cili vrau të shoqen Caroline Crouch dhe vari qenin në shkallët e shtëpisë për ta bërë të duket si grabitje.

Prokurori thekson se Babis e kreu krimin në gjendje të qetë mendore duke mirëmenduar varjen e qenit dhe hedhjen e fajit te persona të tjerë. Kujdesi për vajzën e çiftit Lidia, i është besuar nënës së Caroline sipas një vendimi të lëshuar nga Maria Vogiatzaki.

Noulis ka dërguar një kërkesë me 24 faqe ku kërkon forcimin e dënimit të Babis. “Pesë minuta kohëzgjatja e mbytjes mbytëse të viktimës, mënyra e mbylljes së kamerës së, drejtimi i hetuese drejt një grabitje t sajuar dhe tentativa e paramenduar për të mashtruar autoritetet”, kanë qenë provat e krimit që sipas Noulis tregojnë gjendjen e qetë mendore në të cilën i akuzuari ka kryer krimin.

“Kthjelltësia në hartimin paraprak të krimit mund të nxirret nga fakti se ai është kujdesur që kamerën ta fikë që të mos ketë prova vizuale kundër saj. 

Ai ka komplotuar dhe paraqitur një skenar të rremë dhe për të mbështetur gjithë këtë plan është lidhur dhe ka lidhur viktimën, ndërsa ka tentuar të manipulojë telefonatat për të treguar se ka dështuar sepse ka qenë i lidhur”. /Abcnews.al