Kremlini: Vrasja e politikanit pro-rus në Kherson, një akt terrorizmi

schedule12:09 - 24 Qershor, 2022

schedule 12:09 - 24 Qershor, 2022

Sekretari i shtypit i Kremlinit, Dmitry Peskov, i është përgjigjur lajmit për  sulmin me bombë në një makinë në Kherson,  i cili duket se i ka marrë jetën Dmitry Savluchenko, një politikan pro-rus, sipas The Guardian.

Mund të them vetëm kaq se ushtria jonë është atje dhe, natyrisht, ky aktivitet terrorist kërkon vëmendje të veçantë. Këto nuk janë gjë tjetër veçse akte terroriste. Dhe, në përputhje me rrethanat, ato mund të trajtohen vetëm në atë mënyrë,” tha Peskov.

Lexo edhe: Vritet një politikan pro-rus në Kherson, Ukraina: Një aktivist dhe tradhtar u hodh në erë

Dmitry Savluchenko, kreu i Departamentit të Rinisë dhe Sporteve për rajonin, u vra “si rezultat i një sulmi terrorist”, sipas RIA. Zyrtarët ukrainas morën përgjegjësinë për vdekjen e Savluchenkos.

“Partizanët tanë shënuan një tjetër fitore”, tha Serhii Khlan, këshilltar i kreut të Administratës Civile Ushtarake Kherson në një postim në Facebook të premten.

/abcnews.al