Kosovë, të enjten takimi LVV-LDK për qeverinë

schedule23:32 - 9 Tetor, 2019

schedule 23:32 - 9 Tetor, 2019

Kreu i LVV, që fitoi zgjedhjet në Kosovë, Albin Kurti pritet të takohet të enjten me kreun e partisë Lidhja Demokratike e Kosovës Isa Mustafa dhe kandidaten për kryeministre nga kjo parti Vjosa Osmani.

Kjo e fundit ka bërë të ditur dje se është e gatshme për këtë takim me fituesin e zgjedhjeve dhe u shpreh se  koalicioni qeverisës në Kosovë mund të krijohet vetëm me Lëvizjen Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

“Qytetarët përcaktuan qeverinë e re, e cila duhet të përbëhet nga opozita e deridjeshme”, shkruan Vjosa Osmani në Facebook.

“Për mua nuk ka asnjë alternativë tjetër. Koalicioni LDK-VV ka shumë sfida para vetes, por duhet ta ketë vetëm një interes: atë të qytetarëve të Kosovës”, ka shkruar Osmani. Albin Kurti këmbëngul për një koalicion me LDK-në, në të kundërtën thotë se Kosova sërish do të shkojë në zgjedhje./ABC News Albania 24/7