Kosova voton, mediat ndërkombëtare raportojnë për zgjedhjet e parakohshme

schedule11:31 - 6 Tetor, 2019

schedule 11:31 - 6 Tetor, 2019

Edhe mediat ndërkombëtare raportojnë për zgjedhjet e parakohshme në vend ku kryesisht konsiderohen si një mundësi e mirë për rifillimin e dialogut me Serbinë.

Në ditën e zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë dhe mediat ndërkombëtare kanë kthyer vëmendjen duke bërë një pasqyrim të shkurtër kryesisht të kandidatëve për kryeministër.

Rrjeti televiziv, Euronews, shkruan se zgjedhjet erdhën pasi Ramush Haradinaj dha dorëheqje nga posti i kryeministrit pas ftesës që mori nga Gjykata Speciale.

Ndërsa BBC, i ka kushtuar një artikull të gjatë situatës politike në vend duke prezantuar kandidatët për kryeministër.

BBC shkruan edhe për zhvillimet e fundit politike në vend, duke përmendur tensionet midis Prishtinës dhe Beogradit si dhe taksën prej 100 për qind që është vendosur ndaj produkteve që vijnë nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina.

Ndërsa televizioni indian News18 tregon për rrugëtimin që Kosova ka bërë që nga koha e luftës e deri te shpallja e pavarësisë./ABC News Albania 24/7