Korrupsioni rrëzoi koalicionin, Austria gati të formojë qeverinë e re

schedule13:27 / 29/12/2019

Austria do të hyjë në në një dekadë të re me një qeveri të re, pasi Partia Popullore konservatore e Austrisë, e udhëhequr nga Sebastian Kurz, dhe Partia e Gjelbër ranë dakord për një marrëveshje paraprake të koalicionit natën e së shtunës. Marrëveshja vjen tre muaj pas zgjedhjeve parlamentare të vendit, në të cilat partia e ish-kancelarit Kurz doli e para, me 37 përqind të votave, dhe të Gjelbërit u kthyen në parlament në mes të shqetësimit në rritje për ndryshimin e klimës. Marrëveshja paraprake duhet megjithatë të nënshkruhet nga Kongresi Federal i të Gjelbërve, i cili pritet të mblidhet më 4 janar. “Bisedimet intensive të ditëve dhe javëve të fundit ia kanë vlejtur.

Vija e finishit nuk është kapërcyer ende, por pengesat e mëdha në rrugën e një koalicioni janë pastruar nga të dy palët”, tha Kurz për të përditshmen austriake Salzburger Nachrichten të dielën. Austria është qeverisur nga një qeveri e përkohshme teknokratike nën udhëheqjen e gjykatëses së lartë Brigitte Bierlein që nga fundi i majit, kur Kurz humbi një votim mosbesimi në vazhdën e një skandali korrupsioni që rrëzoi koalicionin qeverisës midis Partisë së tij Popullore dhe partisë së ekstremit të djathtë Liria.

Skandali i ashtuquajtur Ibiza u nxit nga një video që tregonte Heinz-Christian Strache, atëherë drejtuesi i Partisë Liria duke u përpjekur të tregtonte kontrata publike në këmbim të mbështetje së fushatës, me një grua që ai mendonte se ishte një ruse e pasur./abcnews.al

 

schedule13:27 / 29/12/2019