Koronavirusi në Itali, 12 viktima dhe mbi 400 të infektuar: Dhoma e deputetëve miraton emergjencën

23:08 | 26/02/202023:080

Në Itali ndizet drita jeshile për shpalljen e gjendjes e emergjences për koronavirusin. Dhoma e Deputetëve miratoi ligjin përkates, i cili tashmë pritet të kalojë për votim edhe në Senat.

Italia numeron 12 viktima si pasojë e koronavirusit në 9 rajone. Viktima e fundit përbën rastin e parë në Emilia Romania, ai është një 70 vjeçar banor i zonës, i cili vuante nga patologjitë të tjera të rëndësishme sipas mjekëve.

Në të gjithë vendin janë më shumë se 400 raste të të infektuarve. Mbi 300 prej tyre janë në Lombardi, mes te cileve edhe 6 fëmijë te prekur.

Nje rast i prekur nga koronavirusi u verifikua edhe ne Pulia, në jug te vendit.

Kreu i mbrojtjes civile  u shpreh se janë bërë rreth 10 mije teste për koronavirus, dhe më shumë se 95 % e rasteve kanë rezultuar negativ.

Ndërkohë është shëruar nga koronavirusi turistja kineze e infektuar, e cila mbahej në spital në Romë që nga fundi i muajit janar. Ajo dhe bashkëshorti i saj ishin rastet e para të koronavirusit të shënuar në Itali. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono