Koronavirusi, 529 viktima dhe mbi 19 mijë raste të reja brenda ditës në Britani

schedule19:42 - 18 Nëntor, 2020

schedule 19:42 - 18 Nëntor, 2020

Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar 529 viktima dhe 19,609 raste të reja nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit.

Me shifrat e fundit, numri i përgjithshëm i vdekjeve shkon në 53,274 dhe numri i të infektuarve në 1,430,341 që nga fillimi i pandemisë.

Anglia është në mes të një bllokimi kombëtar, ndërsa në Skoci, ministri i Parë Nicola Sturgeon ka futur 11 zona në izolim për herë të parë që nga futja e një sistemi rajonal të kufizimeve nga ora 6:00 të premten.

Uellsi ka dalë nga izolimi i përkohshëm, por ende po ndalon përzierjen më sociale në shtëpitë e njerëzve, ndërsa Irlanda e Veriut ka zgjatur izolimin.

Boris Johnson u pyet të mërkurën rreth goditjes së ashpër të Britanisë së Madhe nga COVID-19 dhe pranoi se vendi ishte “prekur keq”.