Koreja e Jugut masa drastike, burg dhe gjobë për shkelësit e karantinës

schedule07:42 - 31 Mars, 2020

schedule 07:42 - 31 Mars, 2020

Koreja e Jugut është një ndër shtetet që deri më tani ja ka dalë që ta mbajë nën kontroll përhapjen e koronavirusit.

Së fundi autoritetet në Korenë e Jugut kanë marrë masa drastike për të gjithë të pabindurit.

Tashmë çdo qytetar që do të thyejë karantinën do të përballet me burgun ose me gjobë prej 10 milion Koreane të fituar (8.200 dollarë, 6,600).

Mediat bëjnë me dije se ligji hyn në fuqi pas datës 5 Prill.

Ndërkohë deri më tani në Korenë e Jugut janë shënuar 162 viktima dhe 9786 persona të infektuar me koronavirus. /abcnews.al